OLED Televize

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Úhlopříčka obrazovky
139 cm
139 cm
139 cm
164 cm
139 cm
164 cm
139 cm
Úhlopříčka v palcích
55 "
55 "
55 "
65 "
55 "
65 "
55 "
Druh
OLED 
OLED 
OLED 
OLED 
OLED 
OLED 
OLED 
Smart televizor
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
DVB-T tuner
ano 
ano 
ano 
ano 
ne 
ano 
ano 
DVB-C/C2
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
3D televizor
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
4K televizor
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Formát obrazovky
16 : 9 
16 : 9 
 
16 : 9 
 
16 : 9 
 
Rozlišení
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
Prohnutá obrazovka
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Scart
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
USB port
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Počet HDMI
PIP
ano 
ne 
ano 
ne 
ano 
ano 
ano 
Wi-Fi
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
LAN konektor
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 

OLED televize jsou velmi pokrokovou technologií

Cítíte doslova každý pixel a černá je nepřekonatelná! Pokud jde o kvalitu, takzvané OLED TV jen tak něco nepředčí, a to ani při využití nejmodernějších technologií. Samozřejmě, ruku v ruce s tím půjde cenová hladina, ale platí nejen zde, že za kvalitu se prostě připlatí. Odměnou bude obraz, který jde srovnat jen se zvukem těch nejlepších LP desek. V čem jsou OLED televize tak zajímavé?

Nepoužívají podsvícení, ale nabídnou precizní sytost barev

Špičková odezva, kterou jen tak na trhu nenajdete. To vše ve velmi útlém těle, jež se vejde do všech obýváků i jiných pokojů, ani milimetr místa navíc! Technologie OLED (tedy Organic Light-Emitting Diode) je už proslulá i díky nízké spotřebě elektrické energie. Je tak svého druhu nadstavbou pro běžné LED televizory, potlačuje jejich slabiny a vyzdvihuje jejich původní přednosti na skutečný piedestal. Pokud není cena rozhodujícím argumentem pro výběr televize, je určitě OLED dobrá varianta. Pokocháte se totiž mnohem lépe než v nejlepším kině! V neposlední řadě, pro hraní konzolových her snad ani nelze doporučit lepší model televize, právě tady totiž budete mít perfektní pokoukání. Proč vlastně? Jistě vás přesvědčí řeč čísel…

  • Odezva tisíckrát kratší než u klasických LCD panelů. Takže skutečný blesk mezi televizemi!
  • Precizní pozorovací úhel. Podobně jako u plazmy, skoro 170 stupňů. Což je jistě dobré.
  • Spotřeba energie je na minimu, vzhledem k tomu, co OLED dokáže (srovnatelné/menší LCD).
  • Účinnost přes třicet procent. U LCD je to jen tak mimochodem asi třetina této hodnoty.
  • Velký jas. Až 100 000 cd/metr čtvereční. Nebudete mžourat ani si stěžovat na nějaké šero.
  • Velice nízká tloušťka panelu a hmotnost. Méně, než jeden centimetr je naprostá klasika.

Je pravda, že široký výběr na trhu a u modernějších modelů i poměrně dlouhá životnost jsou také velké plus. Některé uživatele však určitě odradí poněkud složitější ovládání než u jiných modelů a samozřejmě trochu vyšší cena, než je v našem kraji u televize zvykem. Bohužel, OLED displeje jsou drahé i pro mobily, cenovku ženou přímo do neúměrných výšek.

Trocha historie neuškodí

OLED je tu od roku 1987, ale v masivním měřítku se vrhla na trh až vlastně teprve nedávno. Využívá se u televizí, ale také mobilů, dříve také oblíbených MP3 přehrávačů. Princip využívá organické elektroluminiscenční diody – tudíž jednotlivé body vyzařují světlo samy, žádné podsvícení. Už jen proto je kvalita obrazu v podstatě již dále nepřekonatelná, alespoň při znalostech moderní vědy. Jde o revoluční technologii, protože za určitých podmínek lze OLED panely vyrobit i prohnuté, což je u plazmové televize zcela nereálná věc.

Do budoucna se dá určitě předpokládat, že OLED televizory budou mnohem rozšířenější a jejich cena díky tomu odpovídajícím způsobem klesne, řada modelů bude dostupná pro každou domácnost – teď však ještě taková doba nenastala. Oproti černobílým a prostorově rozměrným TV jsme ale udělali obrovský pokrok, a to jen za dvě nebo tři generace.

Miliony pixelů se zapínají a vypínají

Bez panelu se mohou pixely nezávisle zapínat a vypínat, takže skvělý kontrast, co nabídne tu nejčernější černou, je otázkou jediného okamžiku. A nezapomeňte, že pixelů jsou miliony, takže jde opravdu o skvělou mravenčí práci. OLED TV je tu s miliardou barev, takže je spíš otázkou, co budete říkat na jinou televizní obrazovku, pokud si pořídíte zrovna tuhle a pak vyrazíte k přátelům na vánoční sledování pohádek. Zkrátka a dobře ty nejvěrnější barvy, díky kterým bude obraz opravdu jako živý.

A jak je to s cenou?

Nejlevnější modely na trhu přijdou zhruba na dvacet tisíc korun, ale s vyšší kvalitou, širší uhlopříčkou a dalšími bonusy si připlatíte – a to až několikanásobně. Nejdražší modely na trhu totiž stojí tolik, jako nové auto. Skutečně, u některých značek se setkáte s kousky až za půl milionu a celkem běžné je překročit hranici sto tisíc korun. Za takové peníze však samozřejmě dostanete tak dokonalý přístroj, že budou až oči přecházet. 70 a více palců pro celou rodinu nebo opravdu náročné diváky. Hodí se ale dodat, že většina modelů rozhodně nejde pod jeden metr uhlopříčky (tedy asi 38 palců).

Nejmenší modely s nízkou cenou váží asi dvacet kilogramů, ale výjimkou nejsou ani padesátikilové stroje, jejichž cena právě sahá do astronomických výšek. Je to ale dané i jejich velikostí, takže váha na rozdíl od ceny asi do budoucna dolů právě nepůjde…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 32 hlasy, průměrně 4.4 z 5

TOPlist
TOPlist