Ultra HD 4k televize

Klasické CRT modely televizí byly výrobci vyměněny za LED či plazmové technologie a poměrnou novinkou jsou i Ultra HD televize. Mezi největší výhody patří ostrý obraz, živé barvy a díky menším rozměrům či možnosti zavěšení na zeď ušetříte také místo v pokoji. Oblíbené jsou zejména televize, které umí zobrazovat obraz ve 3D nebo OLED displeje.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 12 hlasy, průměrně 4.2 z 5

Na co se zaměřit při výběru Ultra HD televize

Velikost uhlopříčky – velikost uhlopříčky vybírejte podle místa ve vašem pokoji. Její velikost je udávaná v centimetrech nebo v palcích. Vzdálenost ze které pozorujete tv by měla být až 3x větší než je velikost uhlopříčky.

Rozlišení – rozlišení obrazu je udáváno v pixelech. Čím je toto číslo vyšší, tím má tv lepší rozlišení. HD ready nabízí rozlišení 1366×768, Full HD 1920×1080  a K4 rozlišení je 4xvyšší než full HD.

Pozorovací úhly TV – jsou také poměrně často sledovaným parametrem. Při překročení hranice pozorovacího úhlu dochází částo ke ztrátě jasu, ztmavnutí obrazu či ztrátě kontrastu. Standartním pozorovacím úhlem je 170-178°.

Jas – ideální hodnota pro LED tv je 500 cd/m2.

Zvuk – u některých tv byl naprosto špičkový čistý zvuk bez šumů, některé televize mají horší zvuk i když je vypnutý a při vyšší hlasitosti se šumy objevují.

Při posuzování parametrů tv nás zajímala také odezva televizoru při zapnutí nebo spuštění internetu. Standartní doba je asi 7 sekund. Pomalejší odezva je vhodná snad jen při sledování sportovních utkání.

3D technologie

3D technologie je u ultra HD televize důležitá. Za pomoci 3D brýlí, které by měly být přibaleny u všech televizí můžete sledovat obraz v celé jeho hloubce. 3D dělíme na aktivní – které má drtivá většína 4K televizí a získáte díky němu plné full HD rozlišení střídavě pro levé a pravé oko a na pasivní – které nabízí rozlišení poloviční a oba snímky se zobrazí najednou.

Velice populární jsou smart tv, které umožní dostupnost mnoha webových služeb a aplikací přímo v tv. Nesmí chybět Skype, Facebook, YouTube a další.

Výhody a nevýhody Ultra HD

Výhody televizoru s Ultra HD rozlišením jsou v kvalitě obrazu a jasu. Čím je větší displej, tím kvalitnější je Ultra HD rozlišení. Pokud nebyl jas či kontrast dobře nalazen, obvykle pomohla aktualizace firmware nebo tovární nastavení.

Nevýhody televizoru jsme našli jen malé a to horší zobrazení černé barvy, delší dobu odezvy a horší pozorovací úhly.

Drtivá většina UHD televizí má tenké tělo, úzký kovový rámeček a možnost zavěšení do stojanu. V TV nechyběly ani HDMI, USB, přehrávání všech typů video souborů nebo chytrý Magic ovladač pro jednodušší ovládání a nastavení. Samozřejmostí by mělo být také wi-fi, DLNA a LAN a možnost ovládání hlasem nebo gesty.

Ať už si vyberete některý z typů UHD TV z našich recenzí nebo jiný, porovnávejte také cenu v poměru kvality a výkonu.

TOPlist
TOPlist