Ultra HD 4k televize

Klasické CRT modely televizí byly výrobci vyměněny za LED či plazmové technologie a poměrnou novinkou jsou i Ultra HD televize. Mezi největší výhody patří ostrý obraz, živé barvy a díky menším rozměrům či možnosti zavěšení na zeď ušetříte také místo v pokoji. Oblíbené jsou zejména televize, které umí zobrazovat obraz ve 3D nebo OLED displeje.

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Úhlopříčka obrazovky
108 cm
146 cm
125 cm
 
 
123 cm
139 cm
Úhlopříčka v palcích
43 "
58 "
50 "
 
 
49 "
55 "
Druh
LED 
LED 
LED 
LED 
LED 
LED 
LED 
Smart televizor
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
DVB-T tuner
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
DVB-C/C2
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
3D televizor
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
4K televizor
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
Formát obrazovky
16 : 9 
 
16 : 9 
 
 
16 : 9 
16 : 9 
Rozlišení
3840 x 2160 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
 
 
3840 x 2160 
3840 x 2160 
Prohnutá obrazovka
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Scart
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
USB port
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
Počet HDMI
ne 
ne 
PIP
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Wi-Fi
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
LAN konektor
ano 
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 14 hlasy, průměrně 3.9 z 5

Na co se zaměřit při výběru Ultra HD televize

Velikost uhlopříčky – velikost uhlopříčky vybírejte podle místa ve vašem pokoji. Její velikost je udávaná v centimetrech nebo v palcích. Vzdálenost ze které pozorujete tv by měla být až 3x větší než je velikost uhlopříčky.

Rozlišení – rozlišení obrazu je udáváno v pixelech. Čím je toto číslo vyšší, tím má tv lepší rozlišení. HD ready nabízí rozlišení 1366×768, Full HD 1920×1080  a K4 rozlišení je 4xvyšší než full HD.

Pozorovací úhly TV – jsou také poměrně často sledovaným parametrem. Při překročení hranice pozorovacího úhlu dochází částo ke ztrátě jasu, ztmavnutí obrazu či ztrátě kontrastu. Standartním pozorovacím úhlem je 170-178°.

Jas – ideální hodnota pro LED tv je 500 cd/m2.

Zvuk – u některých tv byl naprosto špičkový čistý zvuk bez šumů, některé televize mají horší zvuk i když je vypnutý a při vyšší hlasitosti se šumy objevují.

Při posuzování parametrů tv nás zajímala také odezva televizoru při zapnutí nebo spuštění internetu. Standartní doba je asi 7 sekund. Pomalejší odezva je vhodná snad jen při sledování sportovních utkání.

3D technologie

3D technologie je u ultra HD televize důležitá. Za pomoci 3D brýlí, které by měly být přibaleny u všech televizí můžete sledovat obraz v celé jeho hloubce. 3D dělíme na aktivní – které má drtivá většína 4K televizí a získáte díky němu plné full HD rozlišení střídavě pro levé a pravé oko a na pasivní – které nabízí rozlišení poloviční a oba snímky se zobrazí najednou.

Velice populární jsou smart tv, které umožní dostupnost mnoha webových služeb a aplikací přímo v tv. Nesmí chybět Skype, Facebook, YouTube a další.

Výhody a nevýhody Ultra HD

Výhody televizoru s Ultra HD rozlišením jsou v kvalitě obrazu a jasu. Čím je větší displej, tím kvalitnější je Ultra HD rozlišení. Pokud nebyl jas či kontrast dobře nalazen, obvykle pomohla aktualizace firmware nebo tovární nastavení.

Nevýhody televizoru jsme našli jen malé a to horší zobrazení černé barvy, delší dobu odezvy a horší pozorovací úhly.

Drtivá většina UHD televizí má tenké tělo, úzký kovový rámeček a možnost zavěšení do stojanu. V TV nechyběly ani HDMI, USB, přehrávání všech typů video souborů nebo chytrý Magic ovladač pro jednodušší ovládání a nastavení. Samozřejmostí by mělo být také wi-fi, DLNA a LAN a možnost ovládání hlasem nebo gesty.

Ať už si vyberete některý z typů UHD TV z našich recenzí nebo jiný, porovnávejte také cenu v poměru kvality a výkonu.

TOPlist
TOPlist